28 Ocak 2011 Cuma

Kanuni Sultan Spartacus

   Dün gece "Spartacus: Blood and Sand"ı bitirdim. 2 günde 13 bölüm. Dizi, efektler olsun oyunculuk olsun gayet yerinde. Ancak dizi bitince aklımda bunlar kalmadı. Spartacus ve saz arkadaşlarıda, onarın asil mücadeleside.

    -"Spartacus, ilk sosyal ayaklanmanın lideri olarak yer alır tarihte. Köleliğe, zulme, zevk için insan katledilmesine karşı duran bir önderdir o. İtalyanlar için önemli bir kişi. Özgürlük savunucusu."-

   Dizide ne var peki bu kadar dikkatimi çeken? Seks ve şiddet. Köleler, kalbur üstü insanlar ve hatta soylular. Neredeyse tek düşündükleri şey seks ve kan. (Köleler tabi özgürlükte istiyor orası ayrı) Sevişmeden önce efendiler kendilerini kölelerine hazırlatıyor. Batiatus sertleşmek için karısının karşısında kendine oral seks yaptırıyor. Başka bir sahnede karısı kocasında bir kölesini arkadan becermesini ve bunu izlemek istediğini söylüyor. Gözünü kırpmadan bir çocuk öldürülüyor. Ülkemizde çocuk sayılabilecek genç generalin karısıyla ilişkiye giriyor.

   Neyse şimdide bizim "Muhteşem Yüzyıl"dan bahsedelim. Tamam bir kaç ufak tefek tarihi çarpıtma var. Ama bunu kötü bi amaçla olduğunu savunmak aptallıktan başka birşey olmaz. Yapımcıların tek amacı para kazanmak. Bizde olay ne? Efendim yok padişahın huzuruna başı açık çıkılamazmış. Neden böyle bi tartışmaya giriyoruz ki? Bize ne? Dizi o, izle ve güzel vakit geçir. Eğer herşey olduğu gibi yansıtılmak istenseydi belgesel çekilirdi zaten.

   Spartacus eğer bizim ülkemizde çekilseydi neler olurdu diye meraktan kendimi alıkoyamıyorum. İtalya neden tepki göstermedi Spartacus'e. İtalyan kadınları mutlu mu sizce fahişe gibi görünmekten. Artık bir şeylern farkına varmamız gerek. Ülkede benzin 4TL, işsizlik milyonları bulmuşken vakit kaybetmemek gerekir dizilerle masallarla. İllaki birinin 1919'da yaptığı gibi hepinizi tek tek uyandırması mı gerekiyor. Kayıtsız kalmayın birşeylere ama aklınızın tamamını tek bir şeye boğmayın. Kafanızı kaldırın ve şu duruma bir bakın. Beni anlayacaksınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder